Obranársky pretek Senica - Čáčov

28. novembra 2009

 

 Na konci novembra sa v kynologickom klube Senica-Čáčov uskutočnil pretek v kategóriach IPO a SVV. Jednalo sa o prvé kolo 13. ročníka Zimnej záhorackej ligy, ktorá sa tento rok otvárala obranárskym pretekom. Po minuloročnom organizačnom úspechu stopárskeho preteku, sa kynológovia opäť s veľkým elánom pustili do organizácie, ktorú pre tento rok vylepšili o priaznivejšie počasie.

     

Pretekárov bolo veru neúrekom zo všetkých možných kútov Slovenska, od Úľan nad Žitavou, cez Chorvátsky Grob, Trenčína, domácej Senice, Malaciek, až po pretekárov z Českej republiky. Spolu sa rozhodlo zmerať si svoje sily 25 pretekárov v obidvoch kategóriach. V kategórii SVV sa pretekalo len podľa prvého stupňa skúšky, čiže SVV 1, v kategórii IPO to bolo o niečo pestrejšie, a pretekalo sa podľa skúšobného poriadku všetkých troch skúšobných stupňov. Kategóriu SVV rozhodoval môj otec, Viliam Ružička, a kategóriu IPO Jožko Adamuščin. Rady rozhodcov sa nám tento rok rozšírili o pár nových "kusov", kde pre Jožka bol domáci pretek jeho premiérovým. Z môjho pohľadu sa v obidvoch kategóriach strtli na pľace dvaja výborní rozhodcovia... síce jeden už známy a "ostrieľaný", druhý ešte len začínajúci, ale obidvaja prísnym okom sledovali predvedené výkony, a tie prísne a spravodlivo hodnotili. Poukázané bolo na všetky nedostatky, dôraz sa kládol najmä na prejav a nasadenie pri vykonávaní jednotlivých cvikov, a samozrejme aj na presnosť ich vykonania. 

Čo sa týka poslušností, tak často sa v poslednej dobe stretávam na pretekoch s tým, že hoci svetový trend sa uberá smerom presného, rýchleho a predovšetkým radostného vykonávania jednotlivých cvikov, tak u nás akokeby pretekári ukazovali opak... pomalé, nepresné, neochotné, často so strachovými prejavmi.

Z poslušností v kategórii SVV, tam ma zaujali najmä dve dvojice, a to pani Dáša Baňárová so psom Chester z Chotára, ktorí ukázali krásny vzájomny kontakt, radosť z práce, energickú a pomerne presnú poslušnosť. Spoločne dosiahli 91 bodov. Pomyselný klobúk treba sňať už len preto, že sa jedná o špringšpaniela, čiže pre "náš" šport netradičné pretekajúce plemeno, ktorí ukázali, že je sa na čo pozerať nielen na poslušnosti, ale aj na obrane. Druhou dvojicou, ktorá ma na poslušnosti SVV zaujala, bola Renáta Markovičová so psom Agbar Aneri Slovakia, ktorá síce mala bodovo nízku poslušnosť, avšak veľmi energickú a s radostným prejavom.

    

Z poslušností v kategórii IPO by sa patrilo vyzdvihnúť dve poslušnosti - a to už známych pretekárok - Daši Minárikovej so psom Ford z Hnědej skály a Sandry Hinerovej so sučkou Angella Betkin dvor. Obidve síce dosiahli bodovo nízke ohodnotenie - 77 bodov, a to kvôli hrubým chybám pri jednotlivých cvikoch. Avšak predviedli veľmi pekné, živé, energické poslušnosti, v ktorých ukázali radosť z práce, rýchlosť a sústredenosť na psovoda počas celej poslušnosti.

     

Obrany figurovali prvú časť Dežko Mecner a druhú časť David Prokop. Tu bol najväčším problémom prieskum terénu a obiehanie zátarasov, psi boli často dezorientovaní a nesústredení. V kategórii SVV najlepšiu obranu predviedla dvojica Dáša Baňárová so špringšpanielom Chester z Chotára. Keby je pohár za najsympatickejšiu dvojicu preteku, títo dvaja by boli jednoznančí víťazi. 

     

V kategórii IPO najlepšiu obranu predviedla dvojica Daša Mináriková so psom Ford z Hnědej skály. Pes predviedol veľmi pekný a rýchly prieskum terénu, kvalitné plné a pevné zákusy, výbornú bojovnosť ako aj razanciu, za čo boli ocenení 97 bodmi. Druhou obranou, ktorá stála za povšimnutie, bola obrana Angelly Betkin dvor, ktorá po počiatočnych problémoch pri prieskume terénu predviedla veľmi peknú obranu, kde svoje chyby vyvážila najmä vynikajúcou razantnosťou a bojovnosťou.

     

Keďže sa jednalo o obranársky pretek, v záverečnom vyhodnotení sa odmeňovali nielen celkoví víťazi oboch kategórii, ale oceňoval sa aj najlepší obranár preteku. Celkovým víťazným obranárom sa stal Ford z Hnědej skály so psovodokou Dašou Minárikovou, ktorí v tejto disciplíne získali známku výborná s počtom bodov 97.

     

Víťazmi sa stali:

Kategória SVV:

Meno psovoda  Meno psa
Celkový počet bodov a umiestnenie
 Dáša Baňárová Chester z Chotára  91, 91 = 182 b, 1. miesto
 Ľubomír Auxt Dino z Podskalky  94,85 = 179 b, 2. miesto
 Daniela Nagyová  Baileys Betkin dvor 89,85 = 174 b, 3. miesto

 

 Kategória IPO:

Meno psovoda  Meno psa
 Celkový počet bodov a umiestnenie
Daša Mináriková Ford z Hnědej skály 77, 97 = 174 b, 1. miesto
Eduard Bartoň Rebel Barnero 86, 82 = 168 b, 2. miesto 
Alexandra Hinerová Angella Betkin dvor 77, 87 = 164 b, 3. miesto

 

    

Konečné ďakujem je potrebné povedať najmä organizátorom, ktorí sa výborne postarali o "pohodlie" všetkých pretekárov, ako aj rozhodcom a figurantom za ich výkony, a predovšetkým aj pretekárom za ich hojnú účasť. Bez nich všetkých by sa tento pretek nemohol uskutočniť. Na záver už zostáva len tešiť sa na ďalší ročník.

 Pretek z pohľadu rozhodcu a organizátora, Jožka Adamuščina (zdroj www.barnero.dogweb.cz)

Dňa 28. 11. 2009 sa v Senici-Čáčove uskutočnilo 1. kolo ZZLK 2009/10. Ako mnohí z Vás vedia, ZZLK je skratka Záhoráckej Zimnej Ligy Kynológov. Je to štvorkolový pretek pozostávajúci z dvoch obranárskych a dvoch stopárskych kôl. V Čáčove to bolo tenkoraz obranárske kolo, ktoré pozostávalo z disciplíny poslušnosť a disciplíny obrana a to v kategóriách IPO a SVV. Obidve kategórie sa vyhodnocovali samostatne a na záver sa vyhlásilo aj celkové umiestnenie bez rozdielu kategórii a najlepší obranár.. Podľa národného skúšobného  poriadku posudzoval p. Ružička, kategóriu podľa medzinárodného skúšobného poriadku IPO som posudzoval ja. Bol to môj prvý pretek v úlohe rozhodcu. Posúdenie môjho výkonu nechám na tam prítomných pánov rozhodcov, pretekárov a divákov.
Na pretek sa prihlásilo 25 pretekárov z Pezinka, Chorvátskeho Grobu, Bratislavy, Trenčína, Senice, Úľan nad Žitavou, Smolinského, Šaštína Stráže, Malaciek, Jablonice ale aj pretekáry z Českej republiky.
Čo sa týka disciplíny poslušnosti, bola podľa mňa na dosť nízkej úrovni. Za zmienku stojí snáď výkon sučky sl. Hinerovej pre jej radostný prejav a úžasný temperament. Táto dvojica pretekala prvý raz v kategórii IPO 3. Škoda niekoľkých dosť závažných chýb, či už zo strany psa ale aj psovoda, z ktorých som bol dosť prekvapený, nakoľko na tomto preteku práve pred rokom v poslušnosti priam excelovali. Aj tak si však myslím a dúfam, že v osobe Sandry sa skrýva svetlá budúcnosť slovenskej kynológie. Ďalšou zaujímavou dvojicou bola sl. Minaríkova s nemeckým ovčiakom Ford z Hnedej skály. Veľmi peknú a uhladenú poslušnosť s peknými reakciami pri polohách pokazilo niekoľko hrubších chýb, súvisiacich s nevhodne riešeným časovaním formy. Ako som už napísal, tieto dva výkony sa mi páčili z hľadiska nasadenia a celkového prejavu, avšak z bodového hľadiska aj ony boli menej ako priemerné. Najviac bodov v poslušnosti obdržal p. Bartoň s nemeckým ovčiakom Rebel Barnero. Bola to jedna z ich asi najlepších poslušností, ktorej však chýbala väčšia radosť a sústredenosť. Výsledkom bolo 86 bodov.
Taktiež v obrane sa psovodi nevyvarovali viacerých zbytočných hrubých chýb. Už úvodné obrany dopadli rozpačito, keď hneď obrana prvej dvojice bola „Ukončená“ pri vystavení a vyštekaní, keď sučka opustila figuranta pred povelom na príchod psovoda k zátarasu. Vzápätí ďalšia dvojica bola pre prejavenú povahovú slabosť psa diskvalifikovaná. Veľmi pekný a razantný „kontrolák“ mala sučka belgického ovčiaka Angella Betkin dvor slečny Hinerovej, ktorá hoci sa zrazila s figurantom, zotrvala a nepoľavila vo výbornom zákuse a cvik dokončila na výbornú. O niečo horšie to bolo s celkovým hodnotením jej obrany, keď sa najväčších chýb dopustila v ovládateľnosti pri vyhľadaní figuranta a pri doprovodoch. Navyše psovod použil zbytočne naviac povely pri korekcii, čo malo za následok ešte horšie bodové ohodnotenie. Nehľadiac na body, bola to veľmi sympatická a razantná obrana. V mojich očiach mal veľmi peknú obranu Ford sl. Minaríkovej, za ktorú by sa nemuseli hanbiť na žiadnych kvalifikačných pretekoch. Tejto dvojici som zadal známku výborná a ohodnotil ju 97 bodmi.
Aby som nezabudol pochváliť figurantov! Na technickej časti figuroval p. Mecner, kontroláky robil p. Prokop. Myslím si, že až na dve výnimky, boli s ich výkonmi spokojní všetci pretekári. Ono, chybička sa občas pritrafí. Určite to nebolo schválne a nechávam na posúdenie prítomných divákov, či boli tieto výhrady oprávnené. Ja sám som prvú chybu nezaregistroval. A druhú? To zrazenie sa na kontroláku v ničom neovplyvnilo ďalší výkon. Možno ešte vyzdvihlo povahové črty zvieraťa, aj keď samozrejme radosť z toho nemal nikto. Na pretek takejto kategórie to boli určite výborní figuranti. Veď jeden každoročne figuruje slovenské kvalifikačky a figuroval aj časť majstrovstiev sveta a druhý figuroval napríklad majstrovstvá Anglicka. Rád by som ešte spomenul, že obidvaja figuranti sa po preteku zriekli svojho honoráru, za čo by som im chcel v mene poriadajúcej organizácie poďakovať.
Hoci som SVV neposudzoval a ani som nevidel všetkých pretekárov, nedá mi nespomenúť výkon p. Baňárovej s anglickým špringišpanielom Chester z Chotára. Jeho temperament, radosť z výkonu a vzťah s „paničkou“ by mohol závidieť hociktorý z prítomných pretekárov a ich zverencov.

Jozef Adamuščin

 

Majstrovstvá sveta  WUSV - Krefeld- Nemecko

V dňoch 8. - 11. októbra sa v nemeckom mestečku Krefeld konali 22. majstrovstvá sveta nemeckých ovčiakov. Pre mňa to boli prvé majstrovstvá, ktorých som sa zúčastnila (a dúfam že nie posledné), zatiaľ ako divák. Túžby a nádeje do budúcnosti sú, tak snáď v najbližších rokoch si prinesiem zážitky aj z pohľadu pretekára.

Do Nemecka sme vyrazili vo štvrtok večer, cesta prebehla bez problémov, a tak v piatok ráno sme už netrpezlivo čakali pred bránami štadiónu na prvé výkony účastníkov majstrovstiev sveta. Veď vidieť takpovediac svetoznámych kynológov "naživo" pred sebou na pľace, to sa predsa nevidí každý deň. Počas tých troch dní, kedy v podstate výkony prebiehali aj 14 hodín každý deň, sa na pľaci pracovalo, bojovalo, radovalo i smútilo. Boli okamihy, kedy všetci diváci tŕpli, že výkon, ktorý vynikajúco začal, skutočne aj vynikajúco skončí. Niekedy sa atmosféra dala krájať, v prípade nevydareného cviku zastonalo spolu s pretekárom i celého obecenstvo. Pre tento pocit takej "súdržnosti", fandenia si, chápania toho, koľko driny, hodín práce, trpezlivosti, ale i radosti predstavuje tá chvíľka, počas ktorej sa dvojica - psovod a pes - prezentuje na pľace - už len pre toto sa oplatilo precestovať toľké kilometre.

     

Tak ako pri všetkých zážitkoch človek zažíva niečo pozitívne, a niečo aj negatívne, tak i ja mám väčšinu dobrých, ale i pár dojmov, ktoré na mňa príliš dobre nezapôsobili.

Čo sa týka tých zlých, tak tých bolo menej... úprimne som od takého preteku, ako sú Majstrovstvá sveta WUSV, čakala vo všeobecnosti omnoho vyššiu úroveň. Veľa výkonov sa mi zdali veľmi priemerných, niektoré doslova až podpriemerné. Na pachové práce sme sa pozrieť neboli, sledovali sme len poslušnosti a obrany na štadióne. Bohužiaľ vysoko podpriemerný bol výkon kanadského rozhodcu na obrane, a taktiež figuranta na druhej časti. Rozhodca posudzoval výkony ani neviem podľa akého pravidla, asi majú veľmi zaujímavé bodové stupnice a zrážky, alebo ešte možno si zobral bodové hodnotenie z iného typu skúšok, a nie podľa IPO. Uhol na úteku, z ktorého mal pes zadržať páchateľa, bol veľmi nevhodne zvolený, len veľmi málo psov malo plný zákus, skoro všetci psy chytali figuranta za lakeť, aj to len na predné zuby. Figurant na prvej časti bol veľmi rýchly, veľmi rýchlo vyšprintoval, psy vzhľadom na zlý uhol sa až neskoro zorientovali, a tým pádom nestihli spraviť riadny zákus. Figurant zafixoval rukáv tesne v malej vzdialenosti tesne pred zákusom, čo tiež väčšine psov robilo problémy. Možno to bolo takto spravené aj schválne, keďže bol menšieho vzrastu, a pokiaľ sa väčšiemu psovi podaril urobiť zákus a dobre zatiahol, mal s tým očividné problémy. Zaujímavé však bolo, že poniektorým vyvoleným psom sa figurovalo trošku lepšie. O práci druhého figuranta... teda neviem, či zrovna na to, čo predvádzal figurant na druhej časti, sa zrovna dá nazvať prácou figuranta. Na protiútoku sa psom neskutočne vyhýbal z osi, čo rýchlych psov značne zabrzdilo, a bolo jednoznačne viditeľné, že si musia figuranta "uloviť", ten sa častokrát otočil ešte skôr, ako sa pes vôbec stačil zahryznúť, uhýbal s rukávom tak, že psy na poslednú chvíľu sa stačili aspoň ako-tak zachytiť, a to o mnohých narazeniach sa s tvrdými rýchlymi psami ani nevravím. O všeobecnej nespokojnosti nehovorilo len časté vypískanie figuranta alebo rozhodcu po obrane, ale aj neúčasť viacerých reprezentantských štátov na spoločnom večierku, ktorou vyjadrili svoju nespokojnosť.

     

Celkovo však prevýšili pozitíva. Na štadióne bola vynikajúca divácka kulisa, každý štát mal mal svojich priaznivcov, kde úplne úžasnými fanúšikmi boli Fíni, s množstvom zástav a veľkým skandovaním. Ani my ako slovenskí fanúšikovia sme sa nenechali zahanbiť, a povzbudzovali sme náš národný tím. Celé publikom sa vždy spojilo pri ocenení vynikajúceho výkonu potleskom. Úplne úžasný zážitok z publika bol po výkone finálnej víťazky - Izraelky so psom  Sam Beit Haboxer Mehagiva, či už pri poslušnosti, alebo obrane, ktorí po obidvoch disciplínach získali standing ovation. A veru bolo za čo tlieskať!

Takýto pretek ma vždy "dobije" veľkým množstvom energie, elánom a ešte väčšou chuťou trénovať...  a snahou, aby raz také standing ovation postretlo aj dvojicu, kde psovodom budem ja... :)

     

Postrehy nášho spolucestovateľa, spoluaktéra, spoluvodiča a spolufandéra Jožka Adamuščina (zdroj www.barnero.dogweb.cz)

Do Krefeldu sme vyrazili vo štvrtok večer. Cesta prebehla bez problémov, ubytovali sme sa v 30 km vzdialenom Monchengladbachu. Hotel bol perfektný, personál výborný.

Pretek sme sledovali od piatku rána. Milo ma prekvapila početná slovenská divácka kulisa, keď sa nás na tribúne zišlo spolu s reprezentantmi okolo tridsať. Čo ma zase prekvapilo nemilo (a nielen mňa) bolo posudzovanie pána rozhodcu na obrane a výkon figuranta v druhej časti obrany. Myslím si, že ich výkony neboli hodné majstrovstiev sveta. Figurant pri útoku na psa z pohybu sa psom uhýbal z osi, vedome ich brzdil pohybom rukávu a predčasne sa točil v snahe nezraziť sa so psom, čo sa mu napriek tomu niekoľkokrát podarilo. Pri následnej obrane pri strážení psovi namiesto útoku na psa skôr uskakoval. Keď si v mysli vybavím prácu Jara Vnenčáka na WUSV v BA pripadá mi ich spoločné prirovnanie ako žiačik prvého ročníka ZŠ verzus profesor na VŠ (samozrejme v prospech Jara). Pri spomienke na to, aké ceremónie robil p. Tauber pri výbere figurantov v BA sa mi zdá, že v Nemecku si generalita WUSV zobrala dovolenku. Figurant na technickej časti bol podľa mňa výborný, ale jeho výkon bol silno ovplyvnený výkonmi rozhodcu, ktorý nariadil nezmyselný uhol úteku. To malo za následok, že prevažná väčšina psov nemala dobrý zákus a psi často padali z rukávu. Posudzovanie rozhodcu na obrane p. Collinsa z Kanady vzbudilo všeobecnú diskusiu vo väčšine reprezentačných výprav i v radoch divákov na tribúne. Komentoval to častý piskot a nespokojné pokriky, ale i bojkot niektorých reprezentačných výprav na sobotňajšom slávnostnom bankete. Na jednej strane sa mi páčilo jeho hodnotenie pri vyhľadaní figuranta, kde pes ktorý nepreveril zátarasy, išiel dole aj o dve známky. Na druhej strane rôznorodé posudzovanie zákusov, zlý odhad miesto pri kontroláku, kedy s určitosťou nemohol vidieť čistotu zákusu a fázu pred púšťačkou. Tiež sa mi zdalo, že niektoré výkony boli tlačené „hore“. Myslím si, že disciplína obrany poškodila, a sčasti ovplyvnila tieto majstrovstvá.

     

Na poslušnosti sa mi napríklad oproti WUSV 2007 v BA zdalo, že ovládateľnosť bola na lepšej úrovni. Viac psov sa snažilo sledovať psovoda a ich prejav bol živší. Avšak väčšine chýbala sústredenosť až do poslednej fázy cviku, keď najmä po obrate a pri zmene tempa chôdze psi strácali koncentráciu. Vysielačka bola ovplyvnená nezvyklým položením prekážok, ktoré sa nachádzali takmer pri stredovej osi ihriska a hlavne stojanom na aporty položeným vedľa prekážok smerom do ihriska. Viacerí psi po vyslaní odbehli k aportom. Nádhernú poslušnosť s jednou väčšou chybičkou na aporte skokom predviedla izraelská dvojica. Ich prejav a sústredenosť boli pre mňa najkrajším zážitkom tohtoročných majstrovstiev. Táto dvojica sa stala aj celkovými víťazmi a svojim výkonom zaskočili aj top favoritov z Nemecka. Okrem nich sa mi v poslušnosti páčili aj výkony bývalého trojnásobného majstra sveta p. Van Den Bergeho s novým psom Como v. Bonauer Walt a tohtoročného majstra Nemecka p. Zanka so psom Eric v. Sportpark.

 

Najväčším úspechom z pohľadu slovenskej kynológie na týchto majstrovstvách sveta bola nominácia p. Lengvarského ako rozhodcu na posudzovanie stôp. Z Igorových vyjadrení viem, že stopy boli na ľahkom hlinenom teréne. Úseky boli krátke. Igor pri posudzovaní dôsledne dbal na štýl práce psa, tempo postupu, čistotu úsekov a bodovo trestal každú maličkú neistotu, nepresnosť, či zaváhanie. Veľký dôraz kládol na správne a dostatočne rýchle označenie predmetov. Ako dopadli naši reprezentanti, to už určite viete z výsledkov. Podľa mňa až na jednu výnimku išlo na svet to najlepšie čo doma máme. Ľúto mi je hlavne Jula Benoviča, ktorý ako mi v rozhovore povedal, prepískol posledný tréning pred štartom obrany, v snahe podať ešte lepší výkon a tiež v snahe reagovať na štýl práce figurantov. Mňa samotného milo prekvapil podľa mňa dosť zatracovaný Jožko Nemec, kde k stabilne dobrej stope pridal aj veľmi peknú obranu. Nebyť viacerých technických chybičiek, mohlo to byť bodovo ešte lepšie. Jeho druhé miesto medzi slovenskými reprezentantmi je príjemným prekvapením. Škoda len tej poslušnosti. Ale to je veľký problém väčšiny slovenských psovodov. Myslím si, že súvis treba hľadať v metodike a hlavne v jej prevedení, kde jednou vecou je teória a druhou prax. A tiež v ružových okuliaroch niektorých našich rozhodcov pri posudzovaní kvalifikačných pretekov.

Celkovo na mňa tieto MS pôsobili dosť rozpačitým dojmom a nebyť dobrej slovenskej „partie“ a nádherného výkonu majstra sveta Sama Beit Haboxer Mehagiva, odchádzal by som z Nemecka sklamaný. Mimochodom Sam má v rodokmeni aj slovenských predkov, takže dobrý psi sa dajú odchovať aj u nás. Len k tomu pridať kvalitný výcvik a kúsok športového šťastia.

A na záver ešte jeden postreh. Aký paradox – majstrovstvá sveta v Nemecku vyhrala izraelská dvojica. Zdá sa mi to celkom symbolické...

Jozef Adamuščin

     

 

Majstrovstvá Slovenska belgických ovčiakov

 

3. októbra 2009

 

 Za krásneho slnečného jesenného počasia sme sa vybrali do neďalekej  dedinky od Trenčína, a to do Svinnej, kde sa konali Majstrovstvá Slovenska belgických ovčiakov. Pretekalo sa na miestnom futbalovom ihrisku, v kategóriach IPO 1 a IPO 3. Poslušnosti a obrany v kategórii IPO 1 hodnotila Janka Honíšková, stopy Miloš Bočkai. Celých majstrovstiev sa zúčastnilo 13 psovodov, z toho dvaja psovodi s nemeckými ovčiakmi. V kategórii IPO 3 6 psovodov, v kategórii IPO 1 8 psovodov.

     

Čakala som, že keďže sa jednalo o majstrovstvá Slovenska, bude lepšia úroveň pripravenosti jednotlivých psov. Belgickí ovčiaci sú aktívni, rýchli a dobrí aportéri.  Veľa psov malo problémy s koncentráciou pri chôdzi, chodilo ďaleko od nohy, psovodi používali veľa pomocných povelov, psy pomaly vykonávali jednotlivé cviky. Najlepšiu poslušnosť v kategórii IPO 1 mal Viliam Ružička so psom Astor Anlor, ktorí "vďaka" pokazenej vysielačke dosiahli 87 bodov. V kategórii IPO 3 i napriek viacerým technickým chybám a najmä chybám so strany psovoda, sa mi veľmi páčil psík Din z Polytanu, ktorý ukázal energickú poslušnosť, kde chuť do práce, rýchlosť a radosť mu vydržali počas celej poslušnosti.

     

Na obranách figurovali prvú časť Konde ml. a druhú časť Radko Prokopec. Belgickí ovčiaci sú charakeristickí aj veľkou razanciou na obrane, dobrými zákusmi, čo viacerí z nich aj predviedli. Problém bol hlavne so štekačkou, kde psov  vyrušoval najmä pohyb ľudí pri plente, ako aj všeobecný ruch okolo hlavného pľacu. Na viacerých obranách sa bolo na čo pozerať, zdvihnúť výšku adrenalínu pani rozhodkyni dopomohlo aj slnko, kde pri kontrolákoch svietilo psom do očí, tak si viacerí "pomýlili" pani rozhodkyňu s figurantom. 

     

 Všetko nakoniec dobre dopadlo, všetci to prežili, a bez ujmy na zdraví. I keď vďaka rýchlosti a bezhlavosti niektorých štvornohých súťažiacich došlo k pár utrhnutiam z rukávu, ktoré mali za následok všelijako vyzerajúce pády. 

     

V konečnom dôsledku v kategórii IPO 1 zvíťazil jediný predstaviteľ plemena nemecký ovčiak - a to náš Astor Anlor, ktorý sa stal aj pretekárom s najvyšším počtom dosiahnutých bodov na preteku.

 

 Majstrom Slovenska v kategórii IPO 1 sa stal pán Slepánek so sučkou Fiba Radišský dvor, majstrom Slovenska v kategórii IPO 3 sa môže popýšiť Pavol Šlahor so psom Defect Sweet Home. Odmenení bol aj nastarší účasník preteku :)

     

 

Tábor talentovanej mládeže

Stáva sa už pravidlom, že na prelome letných mesiacov júl a august sa spolu so svojim psím zverencom vydávame smer Nitra - Malý Lapáš - ranč firmy Z Polytanu SK, aby sme tam strávili týždeň spolu s našou psíčkarskou talentovanou mládežou.

I tento rok sa v tábore stretla minuloročná inštruktorská zostava, a tak mládežníci boli rozdelení do 5 družstiev. Vedúcim tábora bol ako inak pán Mgr Juraj Štaudinger, vedúcimi skupín boli Martina Ružičková, Martin Barlík, Jana Kucková, Marián Petrek a manželia Strasserovci. 

     

O luxus a pohodu sa nám postarala ako obvykle rodina Tothovcov, ktorí nám ako vždy zabezpečili vynikajúce priestory nielen na tréning, ale aj pre zábavu a ubytovanie.

Osobnými figurantami pre mládežníkov boli Martin Barlík a Tomáš Holečka. Oproti minulému roku sme mali dobré hlinené terény rovno okolo ranču, takže sme to nemali daleko, a väčšina skupín ich využila najmä na ranné tréningy, poniektorí trénovali nielen ráno ale aj večer :)

Poslušnosti a obrany sa realizovali na tréningovej ploche na ranči ale taktiež na futbalovom ihriskuv blízkej dedine. S mládežníkmi sa riešili ich konkrétne výcvikové problémy, vysvetľovala sa im metodika výcviku jednotlivých cvikov poslušnosti s dôrazom na požiadavky, ktoré sa na predvádzanie jednotlivých cvikov kladú - to znamená predovšetým presnosť, rýchlosť ale najmä RADOSTNY prejav. Taktiež v obrane sa kládol dôraz najmä na vyštekanie, na dobré nasadenie pri štekačke, na agresívnuý a aktívnu štekačku bez páuz a obťažovania figuranta. 

      

Co sa týka stôp, tak predovšetkým v mojej skupine bol problém s dostatočným sústredením sa pri vypracovávaní, chyby v presnom sledovaní stopy, chyby robili aj mládežníci, ked v niektorých prípadoch nevedeli, kadiaľ vedie našľapaná stopa, čo bol samozrejme vážny nedostatok. Terény boli veľmi dobré na tréning pre mladých psov, v ranných hodinách bola hlina mäkká a vlhká.

Samozrejme že síce sa jednalo o tábor kynologickej talentovanej mládeže, ale celý čas nevyplňali len tréningy so psami. V čase, kedy sme psom dali zaslúžený odpočinok, sme si spravili výlet do Topoľčianok, kde sme si pozreli známy žrebčín, miestny zámoček, zastavili sme sa aj v nádhernom arboréte pri Nitre, videli sme aj nádherné zubre v Zubrej chovnej stanici. Mládežníci dostali aj "bojový" výcvik spôsobu tajného vstúpenia do budovy, ako aj niekoľko akčných rozcvičiek.

     

Tábor sme ukončili miestnou klubovou mládežníckou výstavou, kde boli dve kategorie - a to suky a psy, kde výnimočné na tejto výstave bolo to, že raritou boli exteriérové zvieratá :) Ako tradične sme tábor ukončili branným pretekom, kde boli odmenení nielen víťazná skupina a najlepší chlapec a najlepšie dievča, ale všetci zúčastnení.

     

 Týždeň na ranči ubehol ako voda, a ani sme sa nenazdali, už bol čas odchodu. I tento rok môžem tábor hodnotiť ako pozitívny zážitok v krásnom prostredí, s príjemnými ľudmi a so svojimi štvornohými priateľmi... už je potrebné dodať, aby tu už bolo leto roku 2010 :)

 

 

 

Detský deň v obci Chocholná - Velčice

 

 Každý rok kultúrna komisia v obci Chocholná - Velčice vymýšľa bohatý program, aby mohla spolu so svojimi detskými občanmi zábavne prežiť a osláviť ich deň - Deň detí. Tento rok táto oslava pripadla na 30. mája 2009.

Organizátori pripravili pre deti zaujímavý program - množstvo súťaží, atrakcií a ukážok. K už tradičným atrakciám patril skákací hrad, ktorý obľubujú najmä tí najmenší. Pre väčšie deti bolo nachystaných množstvo hier, ako hádzanie šípok na terč, Trojboj "Rybyčky-šípky-kolky", stolný futbal, skákanie vo vreci, kreslenie na chodník, hádzanie loptičiek do vedra, nosenie loptičiek na lyžičke, ako aj streľba so vzduchovkou na farebné balony.

 

Tradičnou atrakciou, ktorá je súčasťou každoročného dňa detí, je aj maliarka na tváre. Tá svojou šikovnosťou vytvárala diela na tvárach detí, o čo bol zo strany najmenších samozrejme enormný záujem. A tak o chvíľku okolo behali nielen "obyčajné" deti, ale aj rôzne víly, zvieratká a strašidlá.

      

Deti sa mohli povoziť aj na koníkoch, a ked vyhladli, mohli si opiecť špekačku, alebo sa ponúknuť malou sladkosťou, či občerstviť sa v bufete.

Tak ako minulý rok, aj tento sme sa prezentovali ukážkou výcviku psov, spolu s KK EXCEL. Ako prvý predviedli svoju rýchlosť a šikovnosť "agliťáci", ktorí deťom ukázali, že i rôzne "oriešky" môžu poslúchať, a naučiť sa rôzne kúsky. Agility ako také je - laicky povedané - prekonávanie prekážok na trati v určenom poradí, kde sa hodnotí rýchlosť a najmä presnosť ich prekonania.

            

Potom nasledovali ukážky poslušnosti, kde sa už predviedli nemecký ovčiaci, a aj naša bíglica. Ukázali sme deťom, aké rôzne cviky sa môžu psy naučiť, a že pri ovládateľnosti psa je omnoho ľahšie a radostnejšie vzájomné spolunažívanie. Po poslušnosti prišla ako tradične, pre verejnosť najobľúbenejšie ukážky, a to obrana.

          

Obrana uchvacuje divákov, a hlavne tých malých. Ked vidia, ako sa ten dobručký psík, ktorého pred chvíľkou hladkali, mení na zlého strážcu, odhodlaného "zneškodniť" zlého figuranta, tak to v nich prebúdza nadšenie. Obrana však ako taká nie je len hryzenie bez akýchkoľvek pravidiel. Pes musí byť ovládateľný, musí poslúchať pokyny svojho psovoda, nemôže zaútočiť len tak, bez príčiny. V športovom ponímaní, ako so psami pracujeme aj v našej výcvikovej škole, pes môže figuranta zadržať len za ochranný rukáv, zákus mimo tohto rukávu sa na všetkých pretekoch hodnotí ako hrubý nedostatok, a súťažná dvojica je diskvalifikovaná. Iné použitie majú služobné psy, ktoré sa v tréningu učia hrýzť aj na ringový oblek, kde môžu uhryznúť do akéhokoľvek miesta, tréningovo sa najviac preferujú nohy, pretože tam je vždy najistejší zastavovací účinok. 

        

 Po skončení všetkých súťaží, atrakcií a ukážok sa konalo vyhodnotenie, kde boli odmenení nielen tí najlepší, ale všetci... ako napísali organizátori na webovej stránke obce Chocholná - Velčice - "Nebolo v tento deň dôležité vyhrávať... vyhral každý, kto nesedel doma a prišiel sa zabaviť.

    

 

 1. kvalifikačný pretek Chorvátsky Grob


 

 

Šamorín

8. ročník zimných pretekov o

Šamorínsky pohár

podľa ZM, SVV 1 a IPO 1

 

 31. 1. 2009 v KK Šamorín konal 8. ročník zimných pretekov v kategoriach ZM, SVV 1 a IPO 1. Jedným z rozhodcov bol aj Viliam Ružička. Počasie oproti minulému roku bolo riadne "zimné", a Perinbaba nadelila dostatočné množstvo snehu. Takže jednou z disciplín kľudne mohla byť aj súťaž o najlepšieho snehuliaka :)

 

Dvomi najlepšími poslušnosťami sa mohli pochváliť mládežníčky, ktoré "vytreli kocúra" viacerým dospeláckym psovodom. Počtom bodov 94 si mohli potriasť rukami v kategorii SVV 1 Silvia Pongráczová so sučkou Clea Deviant zo Senca a v kategorii IPO 1 Zuzana Sido s veľmi nádejným mladým psom Cash Betkin dvor. Som veľmi rada, že sa našim mládežníkom takto darí :)

V druhej súťažnej disciplíne - obrana - sa najlepšou obranou mohla pochváliť dvojica Vitek Rudolf a sučka Rita Lubinov Slovakia, ktorí pretekali v kategorii SVV 1, a stali sa aj jej celkovými víťazmi.

 

Kategoria ZM
 1. miesto Baňárová Dáša Chester z Chotára
 2. miesto Bugár Dominik Niko bez PP
 3. miesto Rajcsányi Martin

Maco bez PP

 

Kategoria SVV 1
1. miesto Vitek Rudolf Rita Lubinov Slovakia
2. miesto Pongráczová Silvia Clea Deviant zo Senca
3. miesto Auxt Lubomír  Gino z Podskalky

 

Kategoria IPO 1
1. miesto Zuzana Sido Cash Betkin dvor
2. miesto Peter Kolník Fox Jive-Toka
3. miesto Marcel Mornár

Bea Ju-Ci